У уторак, 26. априла 2022. године, у организацији Музеја жртава геноцида и Матице српске, у свечаној сали Матице српске у Новом Саду одржано је предавање историчара г. др Драгана Цветковића, музејског саветника у Музеју жртава геноцида, на тему ,,Холокауст у окупираној Србији : Нумеричко одређење и квантитативна анализа губитака на примеру логора на београдском сајмиштуʼʼ.
Основа за ово предавање било је недавно објављено друго издање капиталне научне студије др Драгана Цветковића под насловом „Од Топовских шупа до Сајмишта : Квантитативна анализа Холокауста у окупираној Србији“. Рецензенти ове драгоцене научне студије били су историчари проф. др Милан Ристовић, др Милан Кољанин и др Милован Пизари.
Током предавања расветљена је до сада недовољно обрађена тема унутрашње структуре у Холокаусту претрпљених губитака јеврејске заједнице на територији окупиране Србије током Другог светског рата.
Да би се размере страдања јеврејске заједнице окупиране Србије правилно схватиле потребно их је компаративно приказати, односно сагледати у односу на претрпљене губитке других народа са окупиране територије. У том смеру је и истраживачки рад др Цветковића био посебно усмерен на полну, старосну, образовну и професионалну структуру јеврејских жртава који у ширем смислу прати регионалну и локалну „динамику“ Холокауста, улогу најмасовнијих губилишта као што су логори на београдском Старом Сајмишту, у Топовским шупама, на Бањици, на Црвени крст у Нишу и др.
Раније у току дана, стручњаци Музеја жртава геноцида историчари г. др Драган Цветковић и г. Бојан Арбутина, присуствовали су комеморативном окупљању у организацији Јеврејске општине Нови Сад у спомен на дан када су окупационе власти 1944. године спровеле масовну депортацију новосадских Јевреја у нацистичке логоре смрти на истоку Европе.Комеморативно окупљање одржава се у оквиру комплекса синагоге у Новом Саду.
,,Узимајући у обзир различите податке о структури припадника јеврејске популације, како оне пре Другог светског рата тако и оне настале током холокауста као и пописе жртава и друга сведочанства, Драган Цветковић не само да реконструише полну, старосну, образовну, професионалну структуру јеврејских жртава већ прати регионалну и локалну „динамику“ холокауста, улогу најмасовнијих губилишта, као што су логори Сајмиште, Топовске шупе, Бањица, Црвени крст, али и оних расутих широм Србије.
Овакав приступ, уз обиље графикона, табела и статистичког материјала, даје једну прецизну слику Холокауста богату подацима (колико дозвољавају сачувани извори и други чињенички материјал), али не замагљује или занемарује праву природу и димензије људског страдања.
Показујући овај феномен кроз, на први поглед, „хладне бројеве“, аутор додаје нашим сазнањима пуно конкретних, вредних закључака који показују да је у холокаусту нестало Јевреја готово у потпуности у неким професијама (до рата значајно заступљених), да је систематично уништавање јеврејског становништва од стране немачког окупационог апарата имало као резултат и један страшан „статистички доказ“ који је, по својој висини, био на самом врху ефикасности убилачке машинерије у окупираној Европи.“
(из рецензије историчара проф. др Милана Ристовића)
О аутору
Драган Цветковић (1969) је доктор историјских наука и музејски саветник.
У Музеју жртава геноцида руководи пројектом ревизије пописа „Жртве рата 1941-1945“ из 1964. године. Такође, учествује у прикупљању и обради грађе, дигитализацији и изради документационе базе Музеја, те као коаутор у изради изложби.
Области интересовања су му Други светски рат на подручју Југославије, ратни губици становништва, геноцид почињен над Србима на целокупном подручју НДХ и Холокауст. Спектар истраживања му се креће од претрпљених губитака на микроплану (насеља и општине) до укупних губитака Југославије.
Равномерно је посвећен истраживању претрпљених губитака цивилног становништва, припадника партизанског покрета, као и припадника Војске Краљевине Југославије. Посебну пажњу посвећује феномену страдања у концентрационим и логорима смрти међу којима логори у Јасеновцу и на Старом сајмишту имају истакнуто место.
Aутор је монографије под насловом ,,Од Топовских шупа до Сајмишта : квантитативна анализа Холокауста у окупираној Србији“ (Београд, 2020) и коаутор књиге ,,Ljudski gubici Hrvatske 1941 – 1945. godine : Pitanja, primjeri, rezultati“ (Zagreb, 2005).
У научној, стручној периодици и зборницима радова публикованим у земљи и иностранству др Драган Цветковић објавио је више од 30 научних чланака и стручних радова.