Muzej žrtava genocida vas sa zadovoljstvom obaveštava da novi broj ,,Godišnjaka za istraživanje genocida“ možete da pogledate na našoj internet stranici u odeljku posvećenom našem časopisu.
U časopisu ,,Godišnjak za istraživanje genocida“ objavljuju se izvorni naučni radovi, pregledni radovi, naučne kritike, polemike i osvrti, izlaganja sa naučnih skupova, stručni radovi, prikazi knjiga ili periodika iz oblasti istraživanja genocida, holokausta, zločina protiv čovečnosti, ratnih zločina, kao i kulture sećanja na žrtve ratnih stradanja.
Svetski ratovi i drugi oružani sukobi koji su se dogodili na tlu bivše Jugoslavije u 20. i 21. veku predstavljaju teme u fokusu, koje časopis nastoji da osvetli kroz autorske članke koji pružaju naučni doprinos istoriografiji, kao i drugim naučnim disciplinama (istoriji umetnosti, sociologijji, pravnoj nauci, političkim naukama, etnologiji, antropologiji, filološkim naukama, psihologiji i dr) koje se bave ovim pitanjima u skladu sa svojim naučnim metodama.
Časopis ,,Godišnjak za istraživanje genocida“ izlazi jednom godišinje, a po potrebi i češće.
Danas vam predstavljamo najnoviji broj u kome možete da pročitate sledeće naučne radove:
1. Nemanja Vujić ,,Uvertira u zločin: srpsko-hrvatski sporovi o statusu Srema 1918-1941″;
2. Lazar Radan, Sara Kojović ,,Akcije Srba nevesinjskog kraja protiv ustaša u ljeto 1941. godine – spriječeni talas genocida u gornjoj Hercegovini“;
3. Željko Jandrić ,,Prilozi za istraživanje djelovanja tzv. ,,Hrvatske pravoslavne crkve“ na području kanonske Srpske pravoslavne mitropolije Dabrobosanske u vremenu NDH okupacije“;
4. Ljubinka Škodrić, Mirjana Savić ,,Zbrinjavanje dece u srpskim izbegličkim domovima u Mataruškoj banji 1942-1944″;
5. Milica Moljski ,,Posleratno sećanje na zločine u Bačkoj u Drugom svetskom ratu u ogledalu Slobodne Vojvodine“;
6. Nebojša Ozimić ,,Pisma Stevana Lužajića – svedoci neobične sudbine“;
7. Ognjen Ćalić, Marijana T. Mraović ,,Arhivska graša Vojnog arhiva o odnosima Kraljevine Italije i Nezavisne Države Hrvatske u pograničnom području u toku 1942. godine“.
…
Ovim putem Muzej žrtava genocida upućuje srdačan poziv svim zainteresovanim autorima za dostavljanje radova za naredni broj godišnjaka koji će biti objavljen tokom 2025. godine.
Na stranici Muzeja žrtava genocida posvećenoj Godišnjaku možete pronaći osnovne informacije o časopisu, uputstvo za autore na srpskom i engleskom jeziku, najnoviji broj Godišnjaka, kao i arhivu svih prethodnih brojeva Časopisa. Uredništvo časopisa usvojilo je Uputustvo za autore u skladu sa odgovarajućim međunarodnim i nacionalnim standardima, kao i aktima Ministarstva prosvete.
Godišnjak se nalazi u Crossref bazi.
Radovi za objavljivanje u narednom broju Godišnjaka prihvataju se do 31. avgusta 2025. godine.